Lütfen bekleyiniz..

Yaşlı Bakıcısı

Yaşlı Bakıcısı

Yaşları ilerlemiş insanlar bakıma ihtiyaç duyar. Gerek hastalıktan gerekse yaşlılığın vermiş olduğu bitkinlikten ötürü onlarla çok iyi ilgilenmek gerekir. Anneniz, babanız, dedeniz, kayınvalideniz ya da evde bakmakla yükümlü olduğunuz yaşlı insanlara bakmakta zorlanıyorsanız bizimle iletişime geçerek aradığınız yaşlı bakıcısı personelini kolayca bulabilirsiniz.

Yaşlı bakıcısı genelde kişinin çocukları ya da torunları tarafından ayarlanır. Tüm gününü yaşlı aile bireyi ile geçirmek zorunda kalan kişiler diğer işlerini aksatmak durumunda kalır. Bu nedenle yetişemediği yerde çok sevdiği aile büyüğüne bir bakıcı tutmak zorunda kalır. Dolayısıyla bakıcı bulurken çok titiz davranmak, ince eleyip sık dokumak gerekir.

Sevdiğiniz yaşlı kişilerle vakit geçirecek bakıcının kesinlikle güvenilir olması gerekir. Kötü bir alışkanlığının olmaması, iyi niyetli ve merhametli olması da aranan en önemli şartlardan biridir. Bu kadar detaylı düşününce yaşlı bakıcısı bulmak zordur. Özellikle büyükşehirlerde tek tek araştırma yapmak ve sonunda doğru kişiyi bulmak neredeyse imkansızdır. Tam da  bu noktada firmamızdan yaşlı bakıcısı alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcısı Nedir?

Yaşlı bakıcısı, isminden de anlaşılacağı üzere belli bir yaşı geçmiş, sağlığını yitirmiş yaşlı kişilerle ilgilenen kişilerdir. Pek çok sorumluluğu bulunur. Yaşlı bireyin hem fiziksel hem de ruhsal ihtiyaçlarının giderilmesi, egzersizlerinin yapılması, ilaçlarının verilmesi ve daha birçok alan yaşlı bakıcısının görevidir.

Elbette her yaşlı bakan kişi yaşlı bakıcısı değildir. Bu konuda gereken eğitimi almış, sertifikaya sahip ya da uzun yıllar boyu yaşlı kişilerin bakımını üstlenmiş kişiler bu sektörde çalışabilir. Siz de sevdiğiniz aile üyesine yaşlı bakıcısı tutarken bu kriterlere dikkat etmelisiniz.

Yaşlı Bakıcısı Görevleri

Yaşlı bakıcılığı yapmak çok kutsal bir görev olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça zordur. Birtakım küçük işlerini kendisi yapabilen ve önemli bir sağlık problemi olmayan kişilere bakmak nispeten daha kolaydır. Ancak yatağa bağlı bir yaşlıya bakmak son derece sabır ve merhamet gerektiren bir iştir. Aynı zamanda yaşlılar bilindiği üzere huysuz olur. Bu durum bakıcıyı yorabilir. Ancak sorumluluk bilinci yüksek bakıcılar hiçbir sıkıntı yaşamayacaktır. Şimdi, gelelim yaşlı bakıcısının sorumluluklarına.

Fiziksel Bakım Yapmakla Sorumludur

Yaşlılığın getirdiği fiziksel zorluklar yaşlı bakıcının sorumluluğu altındadır. Yaşlı bakıcı fiziki olarak baktığı kişiye şu konularda yardımcı olur;

 • Ambulasyon yapmak
 • Giyinip soyunmasına yardımcı olmak
 • Yatağa ve koltuğa yerleşmesini sağlamak
 • Yatak ve koltuk alanında taşıma sağlamak
 • Tekerlekli sandalye kullananlar için yardım sağlamak

Hijyen Sağlamak

Yaşlılık belirtileri baş gösterdikçe kişisel bakımı sağlamak da zordur. Yaşlı bakıcısı da hijyen kuralları konusunda gereken yardımı sunar. Şu şekilde örnek gösterebiliriz;

 • Banyo ve duş konusunda yardımcı olmak
 • Yatağın ya da tekerlekli sandalyesinin temizliğini sağlamak
 • Kişisel bakım hizmetini sağlamak (tırnak kesme, saç tarama, maske, cilt bakımı vs.)
 • Ağız bakımını sağlamak
 • Tuvalet ihtiyacını karşılamak

Ev İşlerinde Yardımcı Olmak

Yaşlı bireyin yaşamını sürdürdüğü odadaki temizlik işlerini halletmek de bakıcının görevidir. Bununla birlikte yaşlılar her yemeği yiyemez, onun yiyeceği yemeği yapmak da bakıcıya aittir. Bununla birlikte bazı küçük işler de bakıcıya aittir. Bu işlere şöyle örnek verebiliriz;

 • Güvenlik tedbirlerini almak
 • Ulaşım ve sosyalleşmeyi sağlamak
 • Dikkatli bir gözetim yapmak
 • Yemek yapmak
 • Çamaşır ve bulaşık işleri

Genel olarak yaşlı bakıcısının görevleri bu şekildedir.

Yaşlı Bakıcısına Neden İhtiyaç Duyulur?

Yaşlı bakıcısına çeşitli sebeplerden ötürü ihtiyaç duyulur. Eğer çalışan bir karı koca varsa, ya da yaşlı bakıcısının sorumluluğunu üstlenen kişi dışarıda çalışıyorsa bir yardımcıya ihtiyaç duyar. Home Office bile çalışılsa ev işi, yemek, ütü, varsa çocuklar ve yaşlının ihtiyaçları derken bir süre sonra her şeye yetişemez olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu noktada firmamızdan yaşlı bakıcısı bulabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcısı Arıyorum

Yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız, kesinlikle profesyonel hizmet almalısınız. Sitemizde güler yüzlü, güvenilir ve deneyimli bir yaşlı bakıcı bulabilirsiniz. Günlerce sağdan soldan bakıcı aramak yerine, aklınızda hiçbir şüphe kalmadan sitemizde ilan veren bakıcılar ile görüşme sağlayabilirsiniz. Yaşlı bakıcı ile görüşme sağlarken bakıcı adayına şu soruları yöneltmenizde fayda var;

 • Sigara içiyor musunuz?
 • İlk yardım bilginiz var mı?
 • Herhangi bir sağlık probleminiz var mı?
 • Neden yaşlı bakıcılığı yapıyorsunuz?
 • Sabırlı mısınız?

Yaşlı Bakıcısının Özellikleri

Yaşlı bakımını üstlenen kişilerin birtakım özellikleri taşıması gerekir. Yaşlı bakıcısı özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

Temiz olmalı

Bakım hizmetlerinde aranan en temel özellik temizliktir. Çünkü yaşlılar en ufak tozdan mikrop kapar. Çok temiz ve titiz ortamlarda bakılmaları gerekir. Karşınızdakinin dış görünüşüne, giyimine ve hareketlerine bakarak temiz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Düzenli olmalı

Yaşlı bakıcının mutlaka düzenli ve tertipli olması gerekir. Çünkü yaşlınız ancak temiz ve düzenli ortamlarda sağlıklı yaşayabilir. Ne yazık ki bir yaşlı bakıcının düzenli olup olmadığını ancak işe aldığınızda görebilirsiniz. Risk almamak için bakıcınıza 1 hafta deneme süresi verebilirsiniz.

Dürüst olmalı

Temizlik ve düzenliliğin yanı sıra dürüstlük de bir bakıcıda olması gereken özelliklerden biridir. Çünkü dürüst bir bakıcı yaşlınıza çok titiz bir şekilde bakması gerektiğinin bilincinde olur. Ayrıca bakıcının evinize girip çıkacağını da unutmamak gerekir. Evinize sokacağınız kişinin güvenilir olduğuna emin olmalısınız. Yine de emin olamıyorsanız evinize kamera taktırabilir, bir yerlere para saklayarak bakıcınızı deneyebilirsiniz.

Sabırlı olmalı

Bu alanda eğitim almış bir kişi sabırlı olması gerektiğini de çok iyi bilir. Çünkü yaşlılar yaşlandıkça çocuk gibi davranabilir ve huysuzluk edebilir. Bu duruma katlanmak bazen çok zor olsa da sabırlı olunca zamanla iki taraf da birbirine alışacaktır. Haberlerde sürekli görüyoruz, bakıcısından dayak yiyen yaşlılar, kötü muamele gören hastalar vs. bu durumla karşı karşıya kalmamak için bakıcıya ilk görüşmede stres mülakatı uygulamak mantıklı olacaktır.

Tırnak yeme özelliği var mı, gözlerini konuşurken kaçırıyor mu ya da ağzını kapatmak gibi tavırlar sergiliyor mu gibi kriterlere dikkat edebilirsiniz. Çünkü bunlar kişinin yalan söylediğini ve sabırsız olduğunu gösterir.

Aile yaşantısının düzenli olması gerekir

Güvenilir bir bakıcıda olmazsa olmaz gereken unsur düzenli bir aile yaşantısının olmasıdır. Çünkü kendi ailesinde düzenli bir hayat sürdüren kişi sizin yaşantınıza da ayak uyduracaktır. Ev kurallarına önem verecek, çalıştığı insanlara da saygı çerçevesinde yaklaşacaktır.

Hızlı olmalıdır

Bakıcının elinin hızlı olması gerekir. Çünkü yavaş bir insan istenen kalitede hizmet sunamayacak ve yaşlıya acil müdahalede bulunmak istese bulunamayacaktır. Yaşlılık beklenmedik durumların ortaya çıkmasına çok müsaittir. Bu nedenle bakıcının atik olması aranan şartlar arasındadır.

Sevecen ve güler yüzlü olmalı

Bakıcının kesinlikle sevecen ve güler yüzlü olması gerekir. Yaşlılar bakıma muhtaç olduğu için kendini kötü hisseder. Sanki birilerinin sırtına yük oluyormuş gibi hisseder. Onlara bu hissiyatı yaşatmamak için güler yüzlü davranmak gerekir. Siz de huzurun sağlanması ve yaşlınızın kendini güvende hissetmesi için sevecen kişileri seçmelisiniz.

Gönüllü olmalı

Yaşlı bakıcılığı zor bir zanaattır. Bu nedenle zorla bu iş yapılmaz. Kesinlikle yaşlılarla arası iyi olan, işini seven bakıcılar her zaman ilk sıralarda tercih edilmelidir. Yaşlınızla ilgilenmesi için tutacağınız bakıcı işini gönüllü olarak yapmalıdır.

Deneyimli Yaşlı Bakıcısı

Deneyimli yaşlı bakıcı, araştırmalarınızda öncelik olmalıdır. Çünkü yaşlı bakımının zor bir meslek olduğunu belirtmiştik. Onların ihtiyacını belirlemek, egzersizlerini yaptırmak, dilinden anlamak, ne zaman nasıl davranacağını bilmek ve ne yiyip içebileceğini anlamak tecrübe gerektirir. Acemi kişilere yaşlılarınızı kesinlikle emanet etmemelisiniz. Gün boyu beraber vakit geçireceği bakıcının deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz.

Yaşlı Bakıcısı Fiyatları

Genelde yatılı bir şekilde çalışan yaşlı bakıcıların maaşları 7000 TL civarıdır. Ancak bu biraz da ilgileneceği alanlara bağlıdır. Bu maaşı alan kişiler yaşlının her şeyinden sorumlu tutulur. Yemeği, tuvaleti, banyosu, yatması kalkması gibi her türlü fiziki ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Gündüzlü olarak çalışan bakıcılar da 5000-5500 gibi bir aralıkta maaş alırlar. Günlük olarak yaşlı bakıcı arıyorsanız ortalama 500-700 TL arası ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bu durumda haftanın belli günlerinde çağırarak günlük olarak ücret ödeyebilirsiniz. Yabancı bir bakıcı arıyorsanız dolar üzerinden ücret ödemek durumunda kalırsınız. Ülke durumuna göre de fiyatlar değişir. Şu şekilde gösterebiliriz;

 • Filipinli yaşlı bakıcı; yatılı - 1000/1300 dolar, gündüzlü – 700/900 dolar
 • Etopya, Uganda ve Gana vb. yaşlı bakıcı; yatılı – 7000 TL, gündüzlü – 5000 TL
 • Fas, Tunus, Cezayir yaşlı bakıcı; yatılı – 800/1000 dolar, gündüzlü – 700/800 dolar
 • Endonezya, Nepalli yaşlı bakıcı; yatılı – 800/900 dolar, gündüzlü – 700 dolar

Haftada 3 Gün Yaşlı Bakıcı

Eğer dışarıda çalışmıyorsanız sadece size belirli günlerde yardımcı olmasını istiyorsanız haftada 3 günlüğüne çalışacak bir bakıcı bulabilirsiniz. Talep ettiğiniz günlerde gelecek, ister maaşlı ister günlük yevmiye hesabı çalışacak kişileri tercih edebilirsiniz. Bu kişiler yukarıda belirttiğimiz gibi günlük 500 700 TL arası ücret isteyecektir.

Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı

Gündüzlü yaşlı bakıcısı isminden de anlaşılacağı üzere sadece gündüz saatlerinde çalışan kişilerdir. Genelde sabah 9 akşam 6 gibi bir zaman aralığında çalışır. Fakat siz talep ettiğiniz saatleri bakıcı adayı ile görüşerek baştan anlaşma yapabilirsiniz. Gündüz yaşlı bakıcı en çok talep gören sektörlerden biridir. Firmamızdan bu kriterlerde bir bakıcı bulabilirsiniz.

Yatılı Yaşlı Bakıcısı

Yatılı yaşlı bakıcısı bekar yaşayan ya da yaşlısına vakit ayıramayan kişiler tarafından tercih edilir. Bu bakıcılar sürekli ev sahibi ile birlikte yaşar ve gece gündüz yaşlının tüm ihtiyaçlarından sorumludur.

Günlük Yaşlı Bakıcı İlanları

Günlük yaşlı bakıcı ilanları oldukça fazladır. Özellikle gelişen teknoloji internet ortamında geniş bir yelpaze açmış ve insanların aradığını kolayca bulmasına ön ayak olmuştur. Siz de uzun zamandır aradığınız hizmeti size sunan firmamızdan günlük yaşlı bakıcısı bulabilirsiniz.

Yabancı Yaşlı Bakıcısı

Yabancı yaşlı bakıcısı talep gören bir sektör olmakla birlikte zorluk çıkarabileceğini de belirtmek gerekir. Eğer Türkçe bilmiyorsa, ya da siz bakıcının konuştuğu dili bilmiyorsanız biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Fakat dil ve kültür farkı yok diyorsanız yabancılar yaşlı bakımı konusunda daha özverilidir. Sitemizden yabancı yaşlı bakıcısı bulabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcı Nasıl Bulunur?

Yaşlı bakıcı nasıl bulunur sık sorulan sorular arasındadır. Belki de bu güne kadar bu soruya ihtiyaç duymadınız ama artık yorulduğunuzu fark edince yavaş yavaş araştırma yapmaya başlamış olabilirsiniz. Yaşlılar zamanla elden ayaktan düşünce bakıma gereksinim duyarlar. Çocukları ya da torunları olarak da bu bakımı sağlamak asli görevinizdir. İnternet sitelerinden ve güvenilir firmalardan yaşlı bakıcı bulabileceğiniz gibi sitemizden de aradığınız bakıcıyı bulabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcısı ile Çalışmanın Avantajları

Yaşlı bakıcısı ile çalışmanın pek çok avantajı vardır. Hayatınıza büyük kolaylıklar sağladığı gibi neredeyse tüm yükünüzü de alır. Ancak yaşlı bakıcısı ile çalışmanın sağladığı avantajları başlıklar halinde inceleyebiliriz.

Hem Arkadaş Hem Yoldaş Olur

Yaşlıların büyük çoğunluğu arkadaşlığa gereksinim duyar. Çünkü yalnız kaldıklarında sıkılırlar, televizyon izlemek ve sohbet etmek en büyük hobileridir. Yaşlı bakıcıları, yaşlıların hayatına büyük katkıda bulunur. Zamanla bir bakıcıdan daha fazlası olurlar ve yaşlıların en iyi arkadaşları haline gelirler. Eğer kafa dengiyse ailenin bir üyesi gibi olurlar.

Aile Yokken Yaşlıların Yanında Dururlar

Çoğu zaman aile üyeleri iş gereği ya da sosyal hayatlarının getirdiği yoğunluktan ötürü evde olamazlar. İşten geç geleceğiniz zaman, arkadaşlarınızla dışarı çıkacağınız zaman hatta şehir dışına çıkmanız gerektiğinde yaşlı bakıcınızla görüşerek yaşlınızı yalnız kalmaktan kurtarabilirsiniz. Böyle bir yardımcınızın olması size çok iyi gelecektir.

Yaşlıların Hayatının Her Anlamında Kolaylık Sağlar

Yaşlı bakıcı, ilaç vermek ve kişisel ihtiyaçların karşılanmasından çok daha fazlasını yapabilir. Yemek pişirerek, birlikte dışarı çıkarak ya da onlarla çeşitli aktiviteler yaparak yaşlınıza yoldaş olabilir. Bu da hem yaşlı hem de aile üyeleri için bir avantajdır.

İlaçları ve Yeme İçmeyi Düşünmek Zorunda Kalmazsınız

Yaşlıların ilaçları saati saatine verilmelidir. Tek bir ilacı bile aksasa nöbet geçirmesine sebep olabilir. Aynı zamanda yağlı, salçalı ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durmaları gerekir. Bu da demek oluyor ki onlara özel yemek pişirmek gerekir. Bu dertlerin tamamından bakıcı yardımıyla kurtulabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşı ilerlemiş yaşlılarınıza bir bakıcı alarak onları hiç gözünüzden ayırmamış olacaksınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi birtakım avantajlara da sahip olacaksınız. Ancak yaşlı bakıcısını seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar vardır.

Yaşlı bakıcınızda aradığınız kriterleri belirlemek için yaşlı bireyin ilaç, beslenme, fiziki koşulları, hastalık ya da ne düzeyde bakıma muhtaç olduğu bilinmelidir. Yaşlı bireyin ilaçlarının saati saatine verilmesi gerektiğinde ya da çok ağır durumu olduğunda yatılı yaşlı bakıcılarından hizmet alabilirsiniz.

Bakıcıda aranan kriterler neler olmalı diye soracak olursak şu şekilde cevaplandırabiliriz;

 • Disiplinli
 • Hijyenik
 • Şefkatli
 • Güçlü
 • Deneyimli
 • Acil durumlarda soğukkanlı
 • İlk yardım bilgisine sahip
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları bulunmayan
 • Sorumluluk sahibi
 • Yaşlının bir hastalığı varsa bu hastalık hakkında bilgi sahibi
 • Yaşlıların tavrına göre hareket edebilen
 • Anlayışlı
 • Güler yüzlü
 • Referans sahibi

Bakıcıda aradığınız kriterler duruma göre değişiklik gösterebilir. Fakat aklınızın kalmasını istemiyorsanız mutlaka size referans sunabilmelidir. Daha önce çalıştığı kişiler varsa bu kişilerle görüşme sağlayarak bakıcı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ona haber vererek ya da vermeyerek eve kamera da taktırabilirsiniz. Böylece evden çıktığınızda gönlünüz rahat bir şekilde yaşlınızı bakıcısına emanet edebilirsiniz.

İyi Bir Yaşlı Bakıcı Nasıl Olmalı?

İyi bir yaşlı bakıcı denince akla işine sadık, özverili, güler yüzlü ve tecrübeli bir bakıcı geliyor. O halde iyi bir bakıcı bulmak için profesyonel kişilerden destek alabilirsiniz. Yakınlarınızın verdiği tavsiyelere kulak asarak değil, araştırmalarınız doğrultusunda kendinize en yakın hissettiğiniz bakıcıyı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Sonradan vicdan azabı çekmek istemiyorsanız, baştan tedbirinizi almanız en doğrusu olacaktır.

Sitemiz uzun zamandır verdiği aracılık hizmeti ile iş arayanlar ile işverenleri bir arada buluşturuyor. Günlerinizi bakıcı aramakla geçirmenize gerek kalmıyor çünkü sitemizde yukarıda belirttiğimiz nitelikleri taşıyan pek çok yaşlı bakıcısı bulunuyor. Siz de 7/24 sitemizden bakıcıları inceleyerek iletişime geçebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir soru için bizimle görüşebilir, görüş ve önerilerinizi de belirtebilirsiniz.