Lütfen bekleyiniz..

Bebek Bakıcısı - Çocuk Bakıcısı

Bebek Bakıcısı ve Çocuk Bakıcısı

Sorumluluğunu üstlendiğiniz bebek, çocuk, yaşlı veya hastanın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan hizmet alanına bakım denir. Bu hizmeti meslek olarak sağlayan kişilerde bakıcı olarak anılmaktadır. Genel anlamda bu işin sorumluluklarını yerine getirmek adına gereken yetkinlik ve tecrübeler yanında vicdani ve duygusal sorumluluk sahibi de olunması gerekir. Günümüz ihtiyaçlarına cevap vermek adına ebeveynlerin her ikisinin de çalışma zorunluluğu, bakıcılara ihtiyaç doğurur. Bunun yanında bilinçli ebeveynler bebek ve çocuklarının bakımında, alanında yetkinlik kazanmış kişilerin görev almaları ister.

Bakım hizmeti veren bireylerin hangi yaş grubuna hizmet vereceğine göre sahip olması gereken yetkinlikler ve özellikler vardır. Mesela bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı olacak kişilerin genelde aynı kişiler olabileceği düşünülse de bazı farklar vardır. Çünkü bebek bakımında öncelik bebeğin beslenmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Ancak çocuk bakımında buna ilaveten eğitim ve gelişimini destekleyici bilgiler de gerekir.

Bakıcılık bir meslek olarak yapacaklar için öncelikle belirtmeliyiz ki iyi ilişkiler kurmanız, saygılı, sevecen ve sabırlı bir yapıya sahip olmanız şart. Bunun yanında bebek ve çocuk bakımı için gereken yetkinleri kazanabilmek adına gerekli eğitimleri almalısınız. Söz konusu yetilere sahipseniz ve mesleğinizi aşkla yapıyorsanız, bu mesleğin sizi ekonomik ve manevi açıdan da tatmin etmesini istersiniz. Bu kapsamda bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı konularında aşağıda sunduğumuz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Bebek Bakıcısı Olmak İçin Gerekli Şartlar

Bir bebek bakımı hizmetinde hem hizmet sağlayıcının hem de bu hizmeti alanın tatmin olacağı sonuçların alınması bazı detaylarda gizlidir. Mesela bebeğiniz dünyayı ilk olarak bakımını yapan kişilerle kavrar. Dolayısıyla çevrelerindeki yetişkinlerin ruh hallerini ve tepkilerini yakından izler. Bunun yanında bir bebeğin sinir sistemi bakımını yapan kişiyle ilişkili olarak gelişimini sürdürür. İşte bu detaylara vakıf olmak ebeveynleri profesyonel bir bakıcı aramaya iter. Tabi ki bakıcıları da bu konuda yetkinlik kazanacakları eğitimler almaya yönlendirir.

Bebek bakıcısı olmak için öncelikle sabırlı, şefkatli ve sevgi dolu bir mizaca sahip olmanız gerekir. Bunun yanında eğitim ve kariyer planını bu iş üzerine yapmış bakıcılar her zaman ilk sıralarda aranılanlar arasındadır. Çünkü bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı olmak istiyorsanız, bir bebeğin gelişim evreleri, bakımı, temizliği, beslenmesi ve gelişimindeki temel taşları bilmeniz şart. Tüm bu şartlara sahip bir bebek bakıcısı aileler tarafından vazgeçilmez olurken, tabi ki kazanç imkanları da çok daha fazla olur. Çünkü aileler bebeklerini emanet edecekleri kişinin hem donanımsal hem de duygusal olarak belli bir olgunluğa erişmesini hedeflemektedir. Bu durumda da bakıcılık şartları üzerinde ana belirleyici kriter olarak önemli bir rol oynar. Ayrıca öz bakımı konusunda titizlik gösterilmesi de şarttır.

Profesyonel bebek ve çocuk bakıcısı olmak istiyorsanız öncelikle yetkinlik kazandıran eğitimleri almalısınız. Alacağınız bu eğitim MEB veya ISMEK’ın verdiği sertifikalı kurslar veya üniversitelerin ilgili bölümlerinde lisans eğitimi şeklinde olabilir. Ancak aranılan bakıcılık şartları sadece eğitim ile kısıtlı değildir. Bebek bakımı konusunda tecrübeli, eli yatkın ve bazı konularda da bilgi sahibi olmalısınız. Mesela ilk yardım ve bir bebeğin uykusu, beslenmesi ve temizliği gibi temel ihtiyaçları hakkında da detaylara vakıf olmalısınız. Bir de güvenilir bir firmanın referansını almalısınız ki bu mesleğin tüm nimetlerinden faydalanma fırsatı bulabilesiniz.

Çocuk Bakıcısı Olmak İçin Gerekli Şartlar

Çocuk bakımı konusunda elinize su dökülmemesini istiyorsanız söylemeliyiz ki bazı bilmeniz gereken detaylar var. Bebek bakımı ile genelde aynı çizgide gibi görünse de aslında bir tık daha fazla detay gerektiriyor. Çünkü çocuklarda; bebeklerdeki beslenme, temizlik, uyku ihtiyaçları yanında gelişimlerini destekleyecek oyun bilgilerine de vakıf olunması gerek. Bunun yanında iyi iletişim kurma, anlayışlı, saygı, sevgi ve sabırlılık gibi özellikler de elbette çocuk bakıcılarında da olmazda olmaz bulunması gereken özelliklerdir.

Bakıcılık şartları içerisinde ayrıca dinamiklik, pozitif tutum, dürüstlük, soğukkanlılık gibi özellikler gerekir. Çünkü bebeğe göre daha hareketli yapısı, ardı ardına sorulan sorular ve zaman zaman sert tepkilere geri dönüş bir çocuğa uygun olacak şekilde olmalıdır. Çünkü sakin, sabırlı, çocukları seven biriyseniz karşılaştığınız zorlu durumlarla kolayca baş edebilirsiniz. Ayrıca ilk yardım ve çocuk eğitimi konusunda da yetkinlik kazanmanız şart.

Bebek Bakıcısı Fiyatları ve Çalışma Şartları

Bebek bakıcısı fiyatları ve çalışma şartları bazı kriterlere göre farklılıklar gösterir. Yaşadığınız şehir, bakıcının tecrübesi ve eğitimi, çalışma saatleri ve istenen hizmetin nitelikleri belirleyen kriterler arasındadır. Bunun yanında yarım gün veya tam zamanlı bakıcı olunup olmadığına göre de değişebilir.

İkiz bebek ve yatılı bebek bakıcısı maaşları da elbette gündüz bakıcılığına ve tek bebek bakıcılığına göre farklıdır. Ayrıca kişinin tecrübe ve yetkinleri ne kadar fazlaysa o kadar profesyonellik getirir. Bu da beraberinde maaş beklentisini artırır.

Bilmelisiniz ki; hayatta kendinize her kattığınız yeni donanım bir şekilde size yeni imkanlar getirir. Tecrübelerinize eğitimlerle desteklediğiniz zaman ise profesyonelliğiniz katlanarak artar. Mesela üniversite veya liselerin ilgili bölümlerini bitirmiş beyaz MEB bakıcılık eğitimlerine katılarak sertifika almış bakıcı adayları, her zaman daha fazla tercih edilir. Talep edilirlik ise alınan maaş miktarını artırır. Örneğin yabancı dil bilginiz varsa alacağınız ücret artar. Artı güvenilir referanslara sahip olmanız da ücret üzerinde kayda değer katkılar sunar. Ayrıca yabancı uyruklu olunup olunmadığı ve hangi ülke vatandaşı olduğu da belirleyici bir faktördür.

Bebek Bakıcı Fiyatları

Bebek bakıcısı maaşları hakkında aşağı yukarı bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız işte size fikir verecek 2022 fiyatları:

 • Gündüzlü bebek bakıcısı ücretleri: 8.000-14.000 TL
 • Yatılı bebek bakıcısı ücretleri: 10.00-16.000 TL,
 • İkiz gündüzlü bebek bakıcısı ücretleri: 9.000-13.000 TL,
 • İkiz bebek yatılı bebek bakıcısı ücretleri:10.000-18.000 TL

Söz konusu bu fiyatlar şehirler arasında 300-1.000 TL arasında fark göstermektedir. Mesela İstanbul’da gündüzlü bebek bakıcısı için 8.000 TL ödemeniz gerekirken bu Bursa’da 7.500, Konya’da ise 7.000 TL civarı olabilir. Haftada 3 gün bakıcı ile çalışmak istiyorsanız, ödediğiniz aylık üzerinden günlük miktarı hesaplayarak alacağı miktarı hesaplayabilirsiniz. Bunun yanında eğer yabancı uyruklu bir bebek bakıcısından hizmet almayı planlayabilirsiniz. Bunun yanında bakıcı ücretlerinde belirleyici bir etmen bakıcının menşeidir. Mesela Filipinli bebek bakıcıları diğer bir ifade ile dadılar, dünya çapında en çok tercih edilenlerdir. Çünkü büyük bir çoğunluğu üniversite mezunu olup bu alanda eğitimlidir. Yabancı bebek bakıcısı ücretleri genelde $ cinsinden ödenmektedir. İşte size fikir verecek 2022 fiyatları;

 • Gündüzlü Filipinli bebek bakıcısı maaşları: 700-850 $
 • Yatılı Filipinli bebek bakıcısı maaşları: 850-1.100 $,
 • Gündüzlü Kenyalı, Nijeryalı, Ganalı, Ugandalı bebek bakıcı maaşları: 600-700 $
 • Yatılı Kenyalı, Nijeryalı, Ganalı, Ugandalı bebek bakıcı maaşları: 800-1.000 $,
 • Gündüzlü Nepalli, Endonezyalı ve Etiyopyalı bakıcı maaşları: 600-750 $,
 • Yatılı Nepalli, Endonezyalı ve Etiyopyalı bakıcı maaşları: 750-850 $.

Söz konusu bu örnek fiyatlar, bakıcının tecrübe ve profesyonelliği yanında hangi firmaya bağlı olarak hizmet verdiğine göre de ufak tefek farklılıklar gösterir. Bunun yanında eğer yabancı uyruklu bebek bakıcısına TL üzerinden ödeme yapılacaksa, aileler büyük dalgalanmaların önüne geçmek için dönem başında kur sabitleme şeklinde anlaşırlar. Ancak bu, olası anlaşmazlıkların önüne geçmesi için sözleşmede belirtilmesinde yarar olan bir konudur.

Çocuk Bakıcısı Fiyatları ve Çalışma Şartları

Çocuk bakıcılarını bebek bakıcılarından ayıran fark çocuğun genel ihtiyaçlarını karşılaması yanında gelişimine katkı sağlayacak şekilde oyun bilgisine sahip olmasıdır. Çünkü çocuk kişisel becerilerinin gelişmesinde rol model olarak kendisi ile ilgilenen bakıcı veya ebeveynini seçer. Dolayısıyla bakıcının veya diğer bir tabirle oyun ablasının bu konuda yetkin olması seçilmesi açısından önemli bir kriterdir.

Çocuk bakıcısı ve çalışma şartları aynı bebek bakıcılarında olduğu gibi şehir, işin mahiyeti, bakıcının profesyonellik durumu, tecrübe ve eğitimine göre farklılıklar göstermektedir. Tam, yarım gün veya yatılı olması yanında yabancı uyruklu olup olmadığı da belirleyici bir etmendir. Maaş aralıkları ise bebek bakıcısı ile hemen hemen aynıdır. Bu yüzden çocuk bakımı üzerine yetkinlikleriniz varsa, yukarıda belirtilen bebek bakıcı ücretlerini baz alabilirsiniz.

Bebek ve Çocuk Bakıcısı İş İlanları

Bakıcılığı meslek olarak seçtiyseniz bölgenizdeki ve şehrinizdeki iş imkanlarının neler olduğunu merak ediyorsunuz demektir. Bebek ve çocuk bakıcısı iş ilanlarını değerlendirmeden önce fiyat aralıkları, sunulan şartlar, bir bakıcının sahip olması gereken özellikler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Böylelikle sahip olduğunuz özelliklerde birinin bu hizmet alanındaki maaş aralığını kestirebilirsiniz. İş aradığınız şehirde gündüzlü, yatılı veya ikiz bebek bakım ücretleri hakkında da bilgi sahibi olmayı unutmayın.

Bebek ve çocuk bakıcı üzerine olan ilanlar çift yönlü olarak dönüş sağlarken, biri bakıcı biri ise ailelerdir. Ancak durum ne olursa olsun birçok kriter bütüncül olarak değerlendirilmelidir. Mesela gündüzlü, yarım gün veya yatılı olup olmadığı, yaşanılan şehir, bakıcıdan beklentiler veya tam tersi aileden beklentiler ele alınmalıdır. Bu beklentiler doğrultusunda da eğitim ve tecrübeye bakılır.

İş ilanları değerlendirirken tüm bu koşullar yanında kaynağın ne olduğu ise güvenirliliği ve kesintisiz hizmeti belirler. Çalışacak bakıcı ve aileler için aslında bu durum, her şeyden önemlidir. Çünkü uzun vadeli bir çalışma istikrar getirirken bu da elbette her iki taraf içinde kalite demektir. Bu yüzden referansları ile güvenirliğini piyasada kanıtlamış bakıcı hizmeti sağlayan bir firma seçim için doğru adımdır. Çünkü böyle bir firmanın sağladığı güvenceler bakıcı için de aile için de sürekli yeni denemelerin önüne geçer. Dolayısıyla zaman, maddi ve duygusal kayıpları önler.

Ayrıca böyle bir firmada yer alan iş ilanlarındaki avantajlar her zaman daha fazladır. Şayet bakıcıysanız en iyi şartlarda iş bulabilme imkânınız artar. Aile ise en iyi bakıcıya en ekonomik ve güvenli ortamda ulaşabilir. Bunun yanında gündüzlü bakıcı yatılı bakıcı ilanları gibi farklı kriterlerdeki ilanlar ile şartlarınıza uygun bir iş bulabilirsiniz. Yani özetle hem aileler hem bakıcılar olarak hedefe odaklı adımlar atabilirsiniz.

Bakıcı Arıyorum

Herkesin çevresinde güvenilir bir bebek bakıcısı arıyorum şeklinde arayışa çıkanlar muhakkak vardır. Modern hayatın gerekliliği ve ihtiyaçlarına yönelik şekillenen iş hayatı, anneleri de kadrosuna kattı. Durum böyle olunca annelerin doğumdan 2 ay sonra işbaşı yapması gerekir. Bu durum bebeklerini emanet edecek bakıcı arayışlarını arttırdı doğal olarak. Bunun yanında çalışma koşulları ve imkanlarına göre değişse de sıklıkla yarım gün bakıcı arayanlar daha fazladır.

Şayet yaptığınız iş karşılığında size kazandırıyorsa o işe daha bir aşkla sarılırsınız. İşte Aradığım Bakıcı gibi güçlü referanslara sahip bir firma size bunu sağlayabilir. Çünkü böylelikle ilan verebilir veya bakıcı arayanlar ailelerle pratikçe irtibat kurabilirsiniz. Böylelikle emeğinizin karşılığını verebilecek potansiyelde iş imkanına ulaşabilirsiniz. Bu platformda farklı özelliklere sahip bakıcılar ile ailelerin arayışları bir çizgide buluşuyor.

Çocuğum İçin Bakıcı Bulmak İstiyorum

Çocuğu için bakıcı arayanlar ile iş arayanların yolunu kesiştiği birçok platform vardır. Önceleri aileler sadece kendi çevresinden konu komşusuna bakıcı arıyorum diye arayışta bulunmaktaydı. Ancak günümüzde dijital ortamda iş ve çalışan bulmak daha kolay. Çünkü 7’den 77’ye herkesin elinde telefon var ve her şeye kolay ulaşım imkânı sunuyor. Durum böyle olunca iş arıyorsanız, referansları iyi bir bakıcı danışmanlık firmasına üye olmanız akıllıca bir çözüm. Çünkü böylelikle iş ilanları verebilir veya oradaki ilanlara dönebilirsiniz.

Bakıcılar ve aileler beklentilerine cevap verecek sitelere ulaşırken aslında aynı konulara önem verirler. Yani öncelikle güvenilirlik beklerler. Bunu da kontrol etmek için gözden geçirilmesi gereken bazı kriterler vardır. Özetle bakıcı arıyorum veya bakıcılık işi arıyorum diyenler şu kriterleri ararlar:

 • Ne kadar güvenilir?
 • Bakıcı portföyü ne kadar geniş?
 • Referansları ne kadar?
 • Olası bir sorunda her iki tarafın haklarını korumak için gerekli donanıma sahip mi?

Bu noktada Aradığım Bakıcı size hem aradığınız bakıcıyı bulmanızı hem de bakıcılık yapmak istiyorsanız bu güvenilir bakıcılık ilanlarına hızlıca ulaşmanızı sağlıyor. Farklı şehirlerde ve taleplerde oluşturduğunuz ilanlara başvuran bakıcıları değerlendirebilir ve aralarından sizin için en uygun olanı ile anlaşabilirsiniz.

Doğru Bakıcıyı Nasıl Bulabilirim?

Annelerin iş hayatında her geçen gün daha aktif olması bakıcı ihtiyacını günden güne katlamaktadır. Durum böyle olunca doğru bakıcıyı nasıl bulurum? sorusu en çok merak edilen konuların başında gelir. Bir konuda ne kadar çok talep var ise o konudaki hizmet çeşitliliği de artar. İşte aradigimbakici.com hem annelerin hem de bakıcılığı aşk olarak görenleri bir çizgide buluşturan bir platform.

Doğru bakıcı için kriterler aslında kişiden kişiye değişir. Çünkü bir hizmet birinin ihtiyacını karşılarken diğerine yetersiz gelebilir. Ancak bazı temel kriterler olması şarttır. TSE tarafından bebek ve çocuk bakıcısı kriterleri şu şekilde tanımlanmaktadır:

 • Yeniliklere açık olmalısınız.
 • Çocukları sevmelisiniz.
 • Türkçeyi iyi konuşabilmelisiniz.
 • Bebek ve çocuk bakımı konusunda gerekli yetkinlik ve becerilere sahip olmalısınız.
 • Sorumluluk sahip olmalısınız.
 • Sabırlı, hoşgörülü, sevgi ve şefkatli biri olmalısınız.
 • Bebek ve çocuk gelişimi konusuna meraklı ve bilgi sahibi olmalısınız.
 • Kendi ve çocuğun kişisel bakımına özen gösteren yapıda olmalısınız.

İşte tüm bu özellikleri barındırdığınıza inanıyor ve bakıcılığı meslek olarak seçiyorsanız doğru bakıcı arayanlarla sizi buluşturacak üyeliğinizi hemen oluşturabilirsiniz.

Yatılı Bebek Bakıcısı ve Gündüzlü Bebek Bakıcısı

İster yatılı ister gündüzlü bebek bakıcısı arıyor olun tek bir amaç vardır. Bebek ve çocuğunuzu güvenli teslim edebileceğiniz birine ulaşmak. Tabi bakıcılar için de bu aynı önemdedir. Yani gününün tamamını geçireceği veya yatılı olarak hizmet vereceği ailenin güvenilir olmasını ister. Bunu da sağlamanın en pratik yolu iki tarafı buluşturacak referanslara sahip bir danışmanlık firması.

Eğer sizde bakıcılığı meslek olarak edinmişseniz ve emeğinizin hakkını verecek iş imkanlarına ulaşmak istiyorsanız aradigimbakici.com web sitemizi ziyaret ederek üyelik oluşturabilirsiniz. Ücretsiz olarak verebileceğiniz ilanlar ile bakıcı arayanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bakıcı arıyorum ilanlarına göz atarak, istediğiniz fırsatı size tanıyacak işe ulaşabilirsiniz. Üstelik pratik ve ücretsiz üyelik ile bunu yapmanız sadece birkaç dakika.

SSS

Çocuk bakıcısı maaşları ne kadar 2022?

Çocuk bakıcısı maaşlarında farklı kriterler bulunur. Mesela yatılı olup olmadığı, lokasyon, bakıcının yetkinlikleri ve tahsili ile kendisinden beklentiler belirleyici ana kriterler arasındadır. Ancak bir fiyat aralığında net bir maaş vermek gerekirse çocuk bakıcılığından 6.000-12.000 TL aralığında bir maaş kazanmanız mümkündür. Yatılı çocuk bakıcısı ise 8.000-14.000 TL arasında maaş almaktadır.

Bebek bakıcısı olmak için ne yapmalıyım?

Bebek bakıcısı olmak için öncelikle bu alanın yetkinlerini kazanmanız gerekir. Lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden veya MEB ve meslek edindirme kursları eğitimlerini tamamlamalısınız. Ayrıca çocuk bakımı konusunda ilkyardım, çocuk iletişimi ve gelişimi, temel ihtiyaçları konusunda bilgi ve tecrübe edinmeniz gerekir.

Bebek bakıcısı ne kadar maaş alır?

Bebek bakıcısı maaşları tam, yarım gün veya yatılı olma gibi koşullara göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca ikiz bebek ve yabancı uyruklu bakıcı koşulları da belirleyici bir faktördür. Ancak genel olarak tam gün bebek bakıcılığı yapanların maaşları 2022 itibariyle 8.000-14.000 TL, yatılı ise 10.000-16.000 TL fiyat aralığındadır. Bunun yanında ikiz bebek bakacaksanız maaş aralığı gündüz 9.000-13.000 TL, yatılı ise 10.000-18.000 TL şeklindedir.

Bebek bakıcısı ne iş yapar?

Bebek bakıcısı bir bebeğin beslenme, temizlik, kişisel gelişim ve oyun gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için ebeveynleri eşliğinde veya tek başına bakım hizmeti verir. Genel itibariyle temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet verirken yapılan anlaşmaya göre ev işi veya yemek hazırlığı gibi ek yardım hizmetleri de verebilmektedir.

Çocuk bakıcısı olmak zor mu?

Çocuk bakıcısı sorumluluğu gereği zor gibi görünür, ancak kariyer olarak seçenlerin genelde severek yaptıkları bir iştir. İsteyerek bu mesleği seçiyorsanız tüm gerekliliklerini canı gönülden yerine getirirsiniz. Sorumluluğunuzda olan çocuğa sevgi, gönül bağı geliştirirsiniz. Dolayısıyla yaptığınız iş zor gelmez.

İyi bir çocuk bakıcısı nasıl olmalı?

İyi bir çocuk bakıcısı öncelikle şefkatli, sorumluluk sahibi, sevgi dolu, güler yüzlü ve sabırlı olmalıdır. Ancak iyi ve profesyonel olmak için bunlar yeterli değildir. Çünkü İletişim becerilerinizin güçlü olmasının yanında, çocuk bakıcılığı konusunda bilgi ve yetkinliklere sahip olmanız gerekir. Mesela ilk yardım ve çocuk gelişimi konusuna vakıf olmalısınız.

Bakıcıyı işe alırken nelere dikkat etmeli?

Bir bakıcıyı işe alırken öncelikle güvenilirliği çok önemlidir. Güçlü bir referansa sahibi olması tercih edilirlik açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında sabırlı, temiz, düzenli, sevecen, güler yüzlü olması da şarttır. Bakıcılık konusunda gerekli bilgi ve yetkinliklere sahip olması yanında bunu bir meslek olarak seçip seçmemesi de göz önünde bulundurmanız gereken kriterler arasındadır.

En iyi bakıcı hangi ülke?

Dünya çapında Filipinli bakıcılar en çok tercih edilenlerdir. Yaygın olarak tercih edilmesinin sebebine bakıldığında büyük bir kısmının üniversite eğitimi alması ve bakım konusunda iyi bir eğitimden geçmiş olmaları gösterilmektedir.

Güvenilir çocuk bakıcısı nasıl bulunur?

Güvenilir bir çocuk bakıcısı için öncelikle referansları iyi bir danışmanlık firmasının üyesi olup olmadığına bakmalısınız. Alanında isim yapmış, referansları iyi ve geri bildirimler konusunda titizlik gösteren bir firmaya bağlı bir çocuk bakıcısı güvenilirdir. Çünkü bu kriterlere sahip bir firma referansı olduğu bir çocuk bakıcısını en ince detayına kadar araştırmadan hizmetine kefil olmaz.

Bebek bakıcıya ne zaman verilmeli?

Bebeklerde ayrılma kaygılarının yaşandığı kriz dönemi genelde 12-18 ay arasıdır. Ancak bazı bebekler bu belirtileri 6-7 ay civarı gösterebilmektedir. Bu yüzden eğer bebeğinizin bakımında bir bakıcıdan yardım almak istiyorsanız 5-11 ay arası zamanda yavaş yavaş bakıcıya alışmasını sağlayabilirsiniz.

Sözleşmeli çocuk bakıcısı ne iş yapar?

Sözleşmeli çocuk bakıcısı; çocuğun yaşına uygun günlük bakımını, beslenmesini, hijyenini ve fiziksel güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Bakıcı, sözleşmesinde belirtilen görev tanımına ve zamana uygun olarak hareket etmek ile yükümlüdür.

Yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni nasıl alınır?

Yabancı uyruklu bir bakıcıya çalışma izni almak istiyorsanız bu konuda prosedür ve yükümlülüklerin yerine getirmeniz gerekir. Öncelikle çalışacak kişinin kendi ülkesindeki Türk Büyükelçiliği’nden referans numarası alınması gerekir. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurularak çalışma izni alınır.

Dadı ücreti ne kadar?

Genelde yabancı uyruklu bakıcılardan seçilen dadı fiyatları birçok kritere bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Mesela 2022 yılı itibariyle Filipinli yatılı dadı maaşları 850-1.100 $, gündüz çalışanların maaşları ise 700-850 $ arasındadır. Bunun yanında Kenyalı, Nijeryalı, Ganalı ve Ugandalı bakıcılar gündüzlü 600-700 $, yatılı 800-1.000 $ tutarında maaş almaktadır. Nepalli, Endonezyalı ve Etiyopyalı gündüzlü bakıcı maaşları 600-750 $, yatılı ise 750-850 $ civarında maaşları vardır.

Bebek bakıcısı ne iş yapar?

Bir bebek bakıcısı bebeğin beslenmesi ve temel ihtiyaçların karşılanmasını ebeveynlerinin eşliğinde veya tek başına yapmaktadır. Bir bebeğin günlük bakımı için gerekli olan beslenme, hijyen, uyku ve kişisel gelişimi için gerekli tüm temel taşları sağlar nitelikte olmalıdır.

Bakıcı nasıl olunur?

Bakıcı olmak için öncelikle sevgi dolu, sabırlı, şefkatli olmak gibi kişilik özelliklerine sahip olmalısınız. Bakıcılık üzerine üniversitelerin veya meslek edindirme kurslarını tamamlanarak bu konuda yetkinlik kazanılmalıdır. Ayrıca bakım ile ilgili ilkyardım gibi konularda bilgi ve tecrübe sahibi olunmalıdır. Ardından güvenilir ve referans sahibi bir firmaya üye olunması tavsiye edilmektedir.

Bebeğe kim bakmalı?

Uzmanlara göre en az ilk üç yıl bebeğe annenin bakması önerilmektedir. Ancak günümüz şartlarında ebeveynlerin ikisinin de çalışma zorunluluğu bunu her zaman mümkün kılmamaktadır. Böyle bir durumda bebeğinizi alanında yetkinlik sahibi ve sağlam referansları olan bir firmaya bağlı bir bakıcıya emanet edebilirsiniz. 5-11 ay aralığı bakıcıya alıştırmak için uygun bir zamanlamadır.

Bebek bakıcıya ne kadar sürede alışır?

Bebek bakıcıya 2-3 hafta gibi sürede genelde alışır. Ancak bu alışma süreci aşama aşama geçirilmelidir. Öncelikle 1 hafta 10 gün her gün anne, bakıcı ve bebek birlikte zaman geçilmelidir. Bir hafta sonrası günlük 2-3 saat bebek bakıcı ile yalnız bırakılmalıdır. Sonra bu saatler artırılarak tüm gün yalnız kalmaya alıştırılmalıdır.

Bakıcıyı işe alırken nelere dikkat etmeli?

Bakıcıyı işe alırken öncelikle güvenilir bir firmadan referansı olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanında bu konuda eğitimi olup olmadığı da önemlidir. Ve tecrübeleri, güler yüzlülüğü, sabırlı olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken kriterler arasındadır.

Bir anne ne zaman işe başlamalı?

Uzmanlar tarafından bir annenin bebeğini en az ilk 6 ay emzirmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak yasal prosedürlere göre 2 aylık olduktan sonra doğum izni bitmekte ve iş başı yapması gerekmektedir. Bu durumda bebeğinin bakımında bakıcı yardımına ihtiyaç doğmaktadır.

Çocuk bakıcısı ne kadar maaş alıyor?

Çocuk bakıcısı maaşlarını 6.000-12.000 TL aralığında değiştiğini söylemek mümkündür. Yatılı çocuk bakıcısı ise 8.000-14.000 TL civarında maaş almaktadır.

Bebek bakıcılık maaşı ne kadar?

Bebek bakıcısı maaşları tam, yarım gün veya yatılı olma gibi koşullara göre farklılıklar göstermektedir. Genel olarak 2022 itibariyle gündüzlü 8.000-14.000 TL'dir. Yatılı bebek bakıcısının maaşı ise 10.000-16.000 TL fiyat aralığındadır. Bunun yanında ikiz bebekleriniz için bakıcı ihtiyacınız varsa maaş aralığı gündüz 9.000-13.000 TL, yatılı ise 10.000-18.000 TL şeklindedir.

Bebeğe kim bakar?

Bir bebeğe en azından ilk üç yıl annenin bakması önerilirken bu her zaman mümkün olmuyor. Bu noktada yetkinliklere sahip ve sağlam referansları olan bir firmaya üye bakıcılar ile anlaşabilirsiniz. Bebeğinizi 5-11 ay aralığına geldiği zaman bakıcıya emanet edebilirsiniz.